CykloServis
PRODEJNA - SERVIS Žalanského 270/4 Praha 6 Tel.: 235 313 164
Ceník cyklo
PRVNÍCH 150 km
PROČ ZÁBĚH A PROČ ZROVNA 150 km?
Trocha teorie nikoho nezabije. Každá věc během svého provozu ctí jistý zákon týkající se počtu závad v závislosti na délce jejího užívání. Mechanizmy se více méně poslušně chovají podle celkem přiléhavě nazvané vanové křivky výskytu poruch, která má tři zásadně odlišná provozní období. Na počátku poměrně prudce počty závad klesají, pak přijde dlouhý úsek s jejich rovnoměrným nízkým výskytem a nakonec se začnou poruchy zase objevovat stále častěji. První etapou je právě záběh, druhou lze označit jako optimální dobu provozu. Dlouhodobý provoz s minimálními poruchami je pak odměnou za naši starostlivost a údržbu. Na provozní dobu zvýšeného dohledu vyjádřenou cifrou 150 km je třeba pohlížet jako na dobu vhodnou k provedení první garanční prohlídky určenou na základě servisních zkušeností. Vychází se i z předpokladu, že dražší, více provozně zatěžovaná kola budou pečlivěji majiteli sledována. Nevykládejte si ale termín první záruční opravy jako den, kdy se na vaše kolo poprvé někdo podívá. Mohl by vám totiž také rovnou některé díly, například kliky nebo řízení, vyměnit za nové.
JAK S KOLEM JEZDIT BĚHEM ZÁBĚHU?
Citlivěji a vnímavěji, než s kolem již zajetým. Z počátku jezděte pomaleji, vyhýbejte se extrémním sjezdům v náročném terénu. Ten si můžete dovolit, až překonáte nejistotu a získáte zručnost v řízení svého nového kola. Rozhodně se vyplatí v prvních kilometrech sbírat zkušenosti, sledovat kolo a následně seřídit a dotáhnout vše, co se povolí. Tak nářadí vždy s sebou, rozum do hrsti a hlavně s citem! Doladěním seřizovacího šroubu přehazovačky, většinou o půl až jednu otáčku, lze obnovit tichý chod. U přesmykače se seřízení provede stavěcím šroubem na řazení, ale někdy je příčinou příliš nebo zase málo napjaté lanko a tah je potřeba upravit. Stává se také, že nevhodná poloha vodítka přidrhává o řetěz nebo dokonce sníží schopnosti řazení. Přesmykač musí být rovnoběžně s převodníky a ve správné výšce. Seřízení je podmínkou funkce nutnou, nikoliv postačující. Není-li v pořádku řetěz, nemůže ani pohon dobře chodit. Tuhý článek znamená snížení průchodnosti řetězu vodítkem, jeho špatný náběh na zuby pastorků a zejména na těch nejmenších se pak projeví střílením nebo přeskakováním. Stejně tak suchý řetěz ztěžuje svým mechanickým odporem jízdu a podstatně zpomaluje proces řazení. Pro mazání používejte raději řídké oleje s tefl onem a vysokou schopností zavzlínat dovnitř nebo speciální mazadla na řetězy (Castrol). Klasické strojní oleje jsou sice podstatně levnější, ale řetěz se musí s nimi doslova prolít, přebytečný olej s povrchu utřít a přesto zabránit vzniku šmíru je prakticky nemožné. Řetězu se vyplácí věnovat pozornost od počátku až do konce jeho technického života. Když totiž propásnete čas vhodný k výměně, je téměř jisté, že budete měnit také kazetu a možná i převodníky. (To se ale určitě během prvních 150 km nestane). A nezapomeňte – pokud budete z jakéhokoli důvodu rozpojovat řetěz – že každé jiné místo než černý čep je pro to vhodné. Černé spojovací čepy mají totiž větší průměr než ostatní a jejich protlačením ven se zvětší otvor v článku natolik, že zde další zatažení čepu nemá naději na spolehlivé fungování a je velmi pravděpodobné, že se řetěz tady zase rozpojí. Černé čepy používejte zásadně ke spojování, při rozpojení se jim vždy vyhněte. Prvních 150 km lze definovat jako zahřívací kolo, ve kterém je život cyklisty naplňován emocemi a pestrými zážitky z nového sportu, ale na straně druhé je testována provozní spolehlivost a životnost kola.
– a to na váš účet. Zanedbanou údržbu totiž nepokrývá ani celoživotní záruka.
CO TEDY SLEDOVAT PŘI ZÁBĚHU
I když je kolo správně předprovozně seřízeno, výrobní technologie dílů i jejich montáž vyžadují určitý provozní čas ke stabilizaci správné funkce. Obecně vše, co se hýbe a točí, si potřebuje nalézt a vyhladit svoji dráhu a vše na pevno mechanicky spojené si musí vzájemně sednout a vytvořit potřebné styčné plochy. Ohlazením drsností styčných povrchů dojde ke vzniku vůlí u točivých nebo kluzných uložení a u pevných spojů k jejich uvolnění. Co to znamená? Pedály mohou jít zpočátku ztuha, ale za čas mají znatelnou vůli. Stejně tak sedlovka, se kterou se jen obtížně nastavovala výška sedadla. U drahých dílů s broušenými drahami je tento problém většinou jednorázově doseřízením vyřešen. Naopak součástky s lisovanými, často nekruhovými a málo tvrdými plochami pro kuličky se obtížně seřizují a dosažení stavu dlouhodobě optimálního nastavení je u nich někdy prakticky nemožné. Jednotlivá ostře sledovaná místa, jejichž zanedbaná údržba může mít výrazný vliv i z hlediska bezpečného provozu: Doporučení: pokud dojde provozem k poškození dílů nebo součástek jízdního kola, neprodleně je vyměňte!!! Používejte výhradně originální náhradní díly zakoupené u autorizovaných prodejců!!!
Přehazovačka a přesmykač:
Udržujte je správně nastavené. Přeřazujte jen pokud šlapete a při jízdě do kopce se snažte odlehčit nohy při řazení (zmenšit napětí v řetězu), vyhněte se nárazu na zadní přehazovačku. Pokud máte špatně nastavenou přehazovačku nebo přesmykač, nikdy nepřehazujte na nejmenší nebo největší ozubené kolo. Může dojít k zablokování řetězu a následné ztrátě kontroly a pádu.
Řetěz:
- Měřte opakovaně natažení a vyměňte jej, je-li to nutné (přibližně po ujetí 1000 km).
- Často jej mažte a čistěte řídkým olejem, přebytečné mazivo setřete hadříkem.
- Životnost řetězu může být různá podle značky řetězu a podle provozních podmínek.
Pneumatiky:
Pneumatiky udržujte natlakovány na správnou hodnotu, která bývá uvedena na boku pláště. Používejte ruční nebo nožní hustilku. Zkontrolujte, zda jsou pneumatiky řádně uloženy v ráfku. Nikdy nepřehušťujte pneumatiku. Nadměrným tlakem může pneumatika přečnívat z ráfku a zapříčinit poškození kola a zranění jezdce nebo okolních chodců či přihlížejících.
MAZÁNÍ:
Vaše kolo má mnoho pohyblivých částí, které jsou neustále vystaveny přírodním vlivům. Čistění a mazání těchto částí prodlouží jejich životnost.
Následující součástky potřebují pravidelně mazat:
- řetěz
- přesmykač
- přehazovačka
- lanka na ovládání přehazování
- brzdové čelisti, lanka a ovládání brzd
- odpružená vidlice
- pružící jednotka